Τα αντιπυρετικά και τα αντιφλεγμονώδη φάρμακα πρέπει να βρίσκονται στο κιβώτιο πρώτων βοηθειών για κάθε άτομο. Η ασπιρίνη και η παρακεταμόλη είναι τα πιο κοινά φάρμακα που χρησιμοποιούνται για τη μείωση της θερμοκρασίας του σώματος, την καταπολέμηση της φλεγμονής και του πόνου.
Και τα δύο αυτά φάρμακα έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους και πρέπει να λαμβάνονται αυστηρά με την παρουσία ιατρικών ενδείξεων. Η παραβίαση των δοσολογιών και της ασπιρίνης και της παρακεταμόλης μπορεί να έχει σοβαρές συνέπειες για την υγεία σας.
Συμβατότητα με τα ναρκωτικά
Πολλοί ενδιαφέρονται για το αν είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί μαζί η ασπιρίνη μαζί με την παρακεταμόλη και σε ποιες περιπτώσεις είναι απαραίτητη. Για να απαντήσετε σε αυτή την ερώτηση, πρέπει να καταλάβετε πώς αυτά τα φάρμακα επηρεάζουν το ανθρώπινο σώμα. Η ασπιρίνη και η παρακεταμόλη περιλαμβάνονται αμφότερες στις ομάδες των μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμάκων, αλλά ο μηχανισμός δράσης τους είναι κάπως διαφορετικός μεταξύ τους. Η παρακεταμόλη δρα κυρίως στο επίπεδο του κεντρικού νευρικού συστήματος και έχει χαμηλή αντιφλεγμονώδη δράση, ενώ η Ασπιρίνη εξαλείφει καλά τις φλεγμονώδεις διεργασίες και μπορεί να δράσει τοπικά στο σημείο της φλεγμονής.
Κοινή και στα δύο φάρμακα είναι αντιπυρετικό και αναλγητικό αποτέλεσμα. Η παρακεταμόλη και η ασπιρίνη αποτελούν μέρος μιας τόσο δημοφιλούς πονοκεφάλου όπως το citramon. Η ταυτόχρονη λήψη παρακεταμόλης και ασπιρίνης ως μέρος της κιτραμόνης έχει καλή θεραπευτική δράση, ωστόσο, ένα δισκίο Citramon περιέχει μικρές δόσεις αυτών των φαρμάκων. Είναι δυνατό να ληφθούν και τα δύο φάρμακα σε κανονικές δοσολογίες για να ενισχυθεί το αντιφλεγμονώδες αποτέλεσμα, ωστόσο, αυτός ο συνδυασμός μπορεί να οδηγήσει σε περαιτέρω σοβαρές επιπλοκές.
Γιατί είναι καλύτερο να μην συνδυάζονται αυτά τα φάρμακα
Η παρακεταμόλη με ακετυλοσαλικυλικό οξύ είναι καλύτερο να μην συσσωρεύεται, επειδή αυξάνει τον κίνδυνο ανεπιθύμητων ενεργειών. Η ασπιρίνη έχει πολύ αρνητική επίδραση στην κατάσταση της βλεννογόνου των γαστρεντερικών οργάνων και επηρεάζει επίσης το σύστημα πήξης του αίματος. Το κοινό φάρμακο δεν εγγυάται σημαντική βελτίωση της κατάστασης του ασθενούς, αλλά έχει μεγαλύτερη επιβάρυνση για το ήπαρ και τους νεφρούς.
Η παρακεταμόλη είναι μια πιο ήπια και πιο καλοήθη θεραπεία, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη θεραπεία κρυολογήματος τόσο σε ενήλικες όσο και σε παιδιά.
Η ασπιρίνη και η παρακεταμόλη μειώνουν την θερμοκρασία εξίσου αποτελεσματικά, επομένως δεν υπάρχει ανάγκη συνδυασμού τους. Εάν η ασθένεια συνοδεύεται από έντονο πόνο, τότε το φάρμακο μπορεί να συνδυαστεί με το Analgin. Για την ταχεία και αποτελεσματική ανακούφιση των συμπτωμάτων δηλητηρίασης, χρησιμοποιούνται συνδυασμένα φάρμακα, τα οποία έχουν ως μέρος καφεΐνη.
Η ασπιρίνη, η ιβουπροφαίνη και άλλα φάρμακα με έντονη αντιφλεγμονώδη δράση συνιστώνται για χρήση σε φλεγμονώδεις νόσους:
- δόντια και ούλα.
- αρθρώσεις.
- μυϊκό ιστό ·
- όργανα του ουρογεννητικού συστήματος ·
- ENT όργανα.
Μερικοί άνθρωποι πιστεύουν ότι η λήψη παρακεταμόλης και ασπιρίνης μαζί θα συμβάλει στη μείωση της θερμοκρασίας καλύτερα. Ωστόσο, δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται μαζί με αυτό το σκοπό, είναι προτιμότερο να αυξηθεί η επίδραση της παρακεταμόλης με αντιισταμινικό (Dimedrol, Tavegil). Η παρατεταμένη χρήση αντιφλεγμονωδών φαρμάκων χωρίς ιατρική συνταγή μπορεί να έχει σοβαρές συνέπειες για την υγεία σας.
Το άρθρο επαληθεύτηκε
Η Άννα Μοσχοβίση είναι οικογενειακός γιατρός.
Βρήκατε ένα σφάλμα; Επιλέξτε το και πατήστε Ctrl + Enter
Συμβατότητα ασπιρίνης και παρακεταμόλης
Η ασπιρίνη και η παρακεταμόλη είναι φάρμακα που ανήκουν στην ομάδα των μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμάκων (ΜΣΑΦ). Τα φάρμακα συνταγογραφούνται ως αντιπυρετικά με πυρετό και ως μη ναρκωτικά αναλγητικά για την ανακούφιση του πόνου (αρθρώσεις, μυς και κεφαλαλγία). Η ασπιρίνη έχει ευρύτερο φάσμα εφαρμογών: έχει αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες και χρησιμοποιείται στην πρόληψη καρδιαγγειακών παθήσεων, ιδιαίτερα ισχαιμικού αγγειακού εγκεφαλικού επεισοδίου και εμφράγματος του μυοκαρδίου.
Δράση ασπιρίνης
Το δραστικό συστατικό της Ασπιρίνης είναι το ακετυλοσαλικυλικό οξύ (ASA), το οποίο ανήκει στην πρώτη ομάδα των NSAIDs, η οποία χαρακτηρίζεται από έντονη αντιφλεγμονώδη δράση. Η τυπική δοσολογία των δισκίων είναι 500 mg.
Ο μηχανισμός δράσης της ΑΣΟ βασίζεται στο αποκλεισμό των ενζύμων κυκλοοξυγενάσης (COX) τύπου Ι και II. Η αναστολή της σύνθεσης του COX-2 έχει αντιπυρετικά και αναλγητικά αποτελέσματα. Η παρεμπόδιση του σχηματισμού COX-1 έχει διάφορες συνέπειες:
- παραβίαση της σύνθεσης των προσταγλανδινών (PG) και των ιντερλευκινών.
- μειωμένες κυτταροπροστατευτικές ιδιότητες των ιστών.
- αναστολή της θρομβογόνου σύνθεσης οξυγόνου.
Η φαρμακοδυναμική της Ασπιρίνης εξαρτάται από τη δόση:
- σε χαμηλές δόσεις (30-300 mg), το φάρμακο παρουσιάζει αντιαιμοπεταλιακές ιδιότητες (μειώνει το ιξώδες του αίματος, αναστέλλει τη σύνθεση των θρομβοξανών, αυξάνει την συσσωμάτωση των αιμοπεταλίων, μειώνει τον κίνδυνο αγγειοσυστολής).
- σε μεσαίες δόσεις (1,5-2 g), το ακετυλοσαλικυλικό οξύ δρα ως αναλγητικό και αντιπυρετικό (μπλοκ COX-2).
- σε υψηλές δόσεις (4-6 g) το ASA έχει αντιφλεγμονώδη επίδραση στο σώμα (μπλοκ COX-1, αναστέλλει τη σύνθεση του PG).
Εκτός από τις κύριες ιδιότητες, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ επηρεάζει την απέκκριση ουρικού οξέος:
- σε μια δόση ≥ 4 g, αυξάνεται η ουρικοστροφική επίδραση του ASA.
- σε δόση
Ως αναλγητικό για πονοκεφάλους, είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσετε παρακεταμόλη. Αλλά για την ανακούφιση του πόνου των μυών ή των αρθρώσεων (για παράδειγμα, με ρευματισμούς) - το αποτέλεσμα θα είναι μόνο από τη λήψη ασπιρίνης.
Για αντιφλεγμονώδεις σκοπούς, η ασπιρίνη χρησιμοποιείται σε μεγάλες δόσεις και για την πρόληψη της θρόμβωσης και της εμβολής - ASA σε μικρές δόσεις.
Μπορώ να πάρω μαζί;
Μικρές δόσεις ASA και παρακεταμόλης χρησιμοποιούνται στην παρασκευή δισκίων κιτραμμών.
Κοινή επίδραση
- Αναλγητικό.
- Αντιαιμοπεταλιακό.
- Αντιπυρετικό.
- Αντιφλεγμονώδης.
Ενδείξεις για ταυτόχρονη χρήση
- Πονοκέφαλος
- Το κοινό κρυολόγημα.
Αντενδείξεις για ασπιρίνη και παρακεταμόλη
Η ASA αντενδείκνυται σε:
- αιμορραγική διάθεση;
- ανατομή αορτικού ανευρύσματος.
- ιστορικό πεπτικού έλκους;
- κίνδυνος εσωτερικής αιμορραγίας.
- δυσανεξία στην ASC.
- ρινική πολυποδίαση.
- βρογχικό άσθμα.
- αιμορροφιλία?
- πύλη υπέρταση;
- ανεπάρκεια βιταμίνης Κ ·
- Σύνδρομο Reye.
Μην πάρετε ασπιρίνη σε παιδιά ηλικίας κάτω των 15 ετών, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (I και III τρίμηνα) και σε θηλάζουσες μητέρες.
Η παρακεταμόλη δεν συνιστάται για χρήση με:
- υπερλιπιρομυϊναιμία.
- ιική ηπατίτιδα.
- αλκοολική ηπατική βλάβη.
Οι αντενδείξεις για τα δύο φάρμακα είναι:
- ηπατική, νεφρική ή καρδιακή ανεπάρκεια.
- ανεπάρκεια της γλυκόζης-6-φωσφορικής αφυδρογονάσης.
Πώς να πάρετε μαζί την ασπιρίνη και την παρακεταμόλη;
Ο συνδυασμός φαρμάκων είναι απαραίτητος μόνο μετά από διαβούλευση με τον γιατρό. Η συνδυασμένη χρήση αυτών των φαρμάκων είναι επιτρεπτή σε μικρές δόσεις, αν δεν υπάρχουν αντενδείξεις σε κανένα από αυτά.
Παρενέργειες
Η ταυτόχρονη χορήγηση των ΜΣΑΦ αυξάνει την ηπατοτοξικότητα των φαρμάκων.
Γνώμες των γιατρών σχετικά με τη συμβατότητα της ασπιρίνης και της παρακεταμόλης
Ο Kudrin Ρ. Α., Θεραπευτής: "Η παρακεταμόλη και τα φάρμακα σε συνδυασμό με αυτή επηρεάζουν τις εξετάσεις αίματος".
Vasilevskaya Α.Β., καρδιολόγος: "Δεν συνιστώ την κοινή χρήση αυτών των φαρμάκων, ειδικά κατά την αυτοθεραπεία."
Κριτικές ασθενών
Η Ναταλία, 24 χρονών, στο Omsk: "Χτυπάω τη θερμοκρασία ενός παιδιού μόνο με την Παρακεταμόλη (Panadol). Ο ίδιος το παίρνω σε δισκία".
Μπορώ να πάρω ταυτόχρονα Ασπιρίνη και Παρακεταμόλη;
Με φλεγμονώδεις διεργασίες και έκθεση σε ιούς και βακτήρια, η θερμοκρασία αυξάνεται. Για την ομαλοποίηση της υγείας, είναι απαραίτητο να ληφθούν αντιπυρετικά φάρμακα. Μερικές φορές ένα φάρμακο δεν είναι αρκετό, οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσετε ένα συνδυασμό 2 ή 3 φαρμάκων. Πολλοί άνθρωποι ανησυχούν για το κατά πόσο η ασπιρίνη και η παρακεταμόλη μπορούν να ληφθούν, τα αποτελέσματά τους, οι ενδείξεις και οι παρενέργειες.
Δράση ασπιρίνης
Η ασπιρίνη είναι διαθέσιμη σε μορφή δισκίων και είναι φάρμακο από την ομάδα των μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμάκων. Ο αρχικός κατασκευαστής είναι η γερμανική φαρμακευτική εταιρεία Bayer. Το κύριο συστατικό είναι το ακετυλοσαλικυλικό οξύ. Λόγω των αποτελεσμάτων της, η ασπιρίνη έχει αντιφλεγμονώδη, αναλγητική και ήπια αντιπυρετική δράση.
Το φάρμακο χρησιμοποιείται σε όλους τους τομείς της ιατρικής και έχει ένα ευρύ φάσμα δράσης:
- αραιώνει το αίμα, αποτρέπει την ανάπτυξη ασθενειών του καρδιαγγειακού συστήματος.
- ανακουφίζει από τις φλεγμονές στις αρθρώσεις με αρθρίτιδα, οστεοχονδρωσία, αρθροπάθεια, ουρική αρθρίτιδα,
- έχει αντιπυρετικό αποτέλεσμα, μειώνει τη φλεγμονή.
- Μειώνει την ευαισθησία των νευρικών απολήξεων και έχει αναλγητικό αποτέλεσμα.
Τα φάρμακα που βασίζονται στην ΑΣΟ χρησιμοποιούνται ευρέως στην καρδιολογία για τη θεραπεία των αγγειακών παθολογιών, για παράδειγμα, κιρσοί, καρδιαγγειακή πάθηση, αθηροσκλήρωση, θρόμβωση κλπ.
Δράση παρακεταμόλης
Η παρακεταμόλη είναι ένα αναλγητικό και αντιπυρετικό της ομάδας ανιλιδίου. Επηρεάζει το κεντρικό νευρικό σύστημα, εμποδίζοντας έτσι τον πόνο και τη σύνθεση των προσταγλανδινών.
Το κύριο δραστικό συστατικό είναι η παρακεταμόλη. Χρησιμοποιείται για τη μείωση της θερμοκρασίας του σώματος σε φλεγμονώδεις διεργασίες μολυσματικής και μη μολυσματικής φύσης. Δεν έχει θεραπευτικό αποτέλεσμα, αλλά δρα αποκλειστικά στα συμπτώματα, επομένως, για πλήρη ανάκτηση, απαιτείται θεραπεία της αιτίας της αύξησης της θερμοκρασίας.
Κοινή επίδραση
Ο συνδυασμός φαρμάκων έχει ισχυρό αντιπυρετικό αποτέλεσμα. Λόγω του υψηλού κινδύνου εμφάνισης αρνητικών φαινομένων, 2 φάρμακα μπορούν να χρησιμοποιηθούν μαζί μόνο μία φορά σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.
Ενδείξεις για ταυτόχρονη χρήση ασπιρίνης και παρακεταμόλης
Μαζί, τα φάρμακα συνταγογραφούνται για πυρετό και πυρετό. Εκτός από τη χρήση δύο φαρμάκων, πρέπει να χρησιμοποιήσετε το No-silo για να ανακουφίσετε τους αγγειακούς σπασμούς.
Αντενδείξεις στη χρήση ασπιρίνης και παρακεταμόλης
Τα φάρμακα έχουν σχεδόν τις ίδιες αντενδείξεις:
- υπερευαισθησία στα συστατικά της σύνθεσης.
- ασπιρίνη και βρογχικό άσθμα.
- διαταραχή των νεφρών, του ήπατος και του εγκεφάλου.
Σε αυτή την περίπτωση, η ασπιρίνη προκαλεί την ανάπτυξη γαστρεντερικών νόσων, επομένως, συνιστάται η χρήση παρακεταμόλης για τη θεραπεία των παιδιών, επειδή είναι ασφαλέστερη.
Πώς να πάρετε;
Η μείωση της θερμοκρασίας των φαρμάκων είναι πιο αποτελεσματική στη χρήση ενδομυϊκά. Για αυτό, μια τριάδα από Paracetamol, Ασπιρίνη και No-shpy αναμειγνύεται σε μία σύριγγα. Η δοσολογία προσδιορίζεται ξεχωριστά.
Τι είναι καλύτερο και ποια είναι η διαφορά μεταξύ της Ασπιρίνης και της Παρακεταμόλης;
Τα φάρμακα ανήκουν σε διαφορετικές φαρμακολογικές ομάδες και έχουν διαφορετικά αποτελέσματα, αν και παρόμοια μεταξύ τους. Η ασπιρίνη χρησιμοποιείται καλύτερα για την αραίωση του αίματος ή την ανακούφιση της φλεγμονής και η παρακεταμόλη συνιστάται να μειώσει τη θερμοκρασία του σώματος.
Παρενέργειες
Οι προετοιμασίες, τόσο ξεχωριστά όσο και μαζί, μπορούν να προκαλέσουν μια σειρά εξωτερικών επιδράσεων:
- από την πεπτική οδό: ναυτία, καούρα, έμετος, διάρροια.
- αλλεργίες: εξάνθημα, κνησμός, ερεθισμός του δέρματος,
- ανάπτυξη νεφρικής και ηπατικής ανεπάρκειας.
Γνώμη των γιατρών
Η Irina Konstantinovna, παιδίατρος, Μόσχα
Για να εξαλειφθεί η θερμότητα στα παιδιά, υπάρχουν πολλά άλλα αποτελεσματικά και πιστά φάρμακα από την τριάδα. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα κεριά Analdim, τα οποία δεν έχουν παρενέργειες και να ενεργούν αποτελεσματικά.
Ιβάν Ιβάνοβιτς, θεραπευτής, Κρασνοντάρ
Εάν η τριάδα χρησιμοποιηθεί μία φορά, δεν θα υπάρξουν ανεπιθύμητες ενέργειες. Είναι καλύτερα να κάνετε 1 βολή και να μειώσετε τη θερμοκρασία από ό, τι για να γεμίσετε τον ασθενή με πολλά φάρμακα.
Κριτικές ασθενών
Μαρίνα, 30 ετών, Αετός
Για την εμμηνόρροια, την οδοντιατρική ή τον πονοκέφαλο, χρησιμοποιώ Ασπιρίνη. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ συνδυασμό με παρακεταμόλη, αλλά θα ξέρω τι να κάνω σε υψηλές θερμοκρασίες.
Αλένα, 42, Tyumen
Η τριάδα χρησιμοποιείται συχνά σε υψηλές θερμοκρασίες. Το φάρμακο δρα γρήγορα, ομαλοποιεί την κατάσταση, ανακουφίζει τον πόνο.
Μπορώ να πάρω ταυτόχρονα Ασπιρίνη και Παρακεταμόλη;
Τα αντιπυρετικά φάρμακα χρησιμοποιούνται για τη μείωση της θερμοκρασίας του σώματος. Μερικές φορές μια ουσία δεν είναι αρκετή και οι γιατροί καταφεύγουν σε ένα συνδυασμό αρκετών ναρκωτικών. Εξετάστε την ασπιρίνη και την παρακεταμόλη, τα ενδοκυτταρικά αποτελέσματά τους, ενδείξεις και αντενδείξεις.
Δράση ασπιρίνης
Η ασπιρίνη είναι φάρμακο του γερμανικού κατασκευαστή Bayer. Το εργαλείο ανήκει στην ομάδα των μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμάκων. Ενεργό δραστικό συστατικό - ακετυλοσαλικυλικό οξύ - έχει ένα ευρύ φάσμα δράσης:
- ανακουφίζει από την φλεγμονή της αυχενικής οστεοχονδρωσίας, την αρθρίτιδα, την αρθροπάθεια και άλλες ασθένειες των ιστών των οστών και των χόνδρων.
- μειώνει την ενόχληση κατά τη διάρκεια της εμμήνου, οδοντικής ή κεφαλαλγίας.
- μειώνει τη θερμοκρασία του σώματος.
- αραιώνει το αίμα, βελτιώνει την κυκλοφορία.
Το φάρμακο χρησιμοποιείται ευρέως σε όλους τους κλάδους της ιατρικής. Παράγεται με τη μορφή δισκίων, αλλά υπάρχουν πολλά ανάλογα σε άλλες δοσολογικές μορφές που χρησιμοποιούνται σε θερμοκρασία, φλεγμονή, πόνο ή ασθένειες του καρδιαγγειακού συστήματος.
Δράση παρακεταμόλης
Το φάρμακο βασίζεται στο ίδιο συστατικό της παρακεταμόλης. Αυτό είναι το ισχυρότερο εργαλείο που χρησιμοποιείται για τη μείωση του πυρετού και τη μείωση του πόνου κατά τη διάρκεια πυρετού, τραυματισμών και άλλων παθολογικών διεργασιών στο σώμα.
Η παρακεταμόλη κατά τη διάρκεια της απορρόφησης επηρεάζει το κέντρο του εγκεφάλου που είναι υπεύθυνο για την αντίληψη του πόνου. Επιπλέον, τα μόρια του φαρμάκου επηρεάζουν τη σύνθεση των προσταγλανδινών, οι οποίες ευθύνονται για την αύξηση της θερμοκρασίας, λόγω της οποίας το φάρμακο απομακρύνει γρήγορα τον υψηλό πυρετό.
Το φάρμακο δεν θεραπεύει τον πυρετό, το κρύο, τη γρίπη και άλλες μολυσματικές ασθένειες και επίσης δεν έχει αντι-ιική και αντιβακτηριακή δράση, επομένως δεν είναι σκόπιμο να το πάρετε για θεραπεία.
Τι είναι καλύτερο και ποια είναι η διαφορά μεταξύ της Ασπιρίνης και της Παρακεταμόλης
Η δράση και των δύο φαρμάκων είναι κάπως παρόμοια, αλλά η διαφορά είναι ότι η Παρακεταμόλη έχει ως στόχο τη μείωση της θερμοκρασίας του σώματος και της Ασπιρίνης στη μείωση του πόνου.
Μπορώ να πάρω ταυτόχρονα Ασπιρίνη και Παρακεταμόλη;
Προηγουμένως πιστεύεται ότι η κοινή υποδοχή αυτών των 2 κεφαλαίων συμβάλλει στην ταχεία μείωση της υψηλής θερμοκρασίας. Έτσι είναι, αλλά εκτός από τα οφέλη, ο συνδυασμός φαρμάκων έχει πολλές παρενέργειες που επηρεάζουν αρνητικά το έργο του ήπατος, των νεφρών και του γαστρεντερικού σωλήνα. Ως εκ τούτου, οι γιατροί χρησιμοποιούν αυτόν τον συνδυασμό μόνο σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.
Ενδείξεις για ταυτόχρονη χρήση
Υψηλή θερμοκρασία σώματος και υψηλός πυρετός που προκαλείται από μολυσματικές ασθένειες. Με μια μόνο χρήση δεν πρέπει να φοβάται τις παρενέργειες, επειδή εμφανίζονται μόνο όταν συσσωρεύονται στη διαδικασία συστηματικής λήψης.
Πώς να πάρετε μαζί την ασπιρίνη και την παρακεταμόλη
Σε περίπτωση έκτακτης αφαίρεσης θερμότητας, τα μέσα χρησιμοποιούνται συχνότερα με τη μορφή ενός διαλύματος για ενδομυϊκή χορήγηση. Στην ιατρική, υπάρχει η έννοια της "τριάδας" - ένας συνδυασμός 3 φαρμάκων, με τη χρήση των οποίων το αποτέλεσμα έρχεται άμεσα και έχει παρατεταμένο αποτέλεσμα. Εκτός από την Ασπιρίνη και την Παρακεταμόλη, το Analgin ή το No-Spa χρησιμοποιείται για την ανακούφιση αγγειακών σπασμών. Η δοσολογία προσδιορίζεται ξεχωριστά, το πρότυπο είναι 2 mg από κάθε παράγοντα.
Μπορεί η παρακεταμόλη και η ασπιρίνη να χρησιμοποιηθούν μαζί;
Παρακεταμόλη και ασπιρίνη - φάρμακα που μειώνουν τον πυρετό, εξαλείφουν τα συμπτώματα του πόνου, αναστέλλουν τις φλεγμονώδεις διεργασίες. Κάθε ένα από αυτά έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του.
Χαρακτηριστικά της παρακεταμόλης
Το φάρμακο δεν εφαρμόζεται στα ναρκωτικά αναλγητικά και ως εκ τούτου δεν προκαλεί εθισμό με παρατεταμένη χρήση. Εφαρμόζεται:
- με κρυολογήματα.
- σε υψηλή θερμοκρασία.
- με συμπτώματα νευραλγίας.
Παρακεταμόλη και ασπιρίνη - φάρμακα που μειώνουν τον πυρετό, εξαλείφουν τα συμπτώματα του πόνου, αναστέλλουν τις φλεγμονώδεις διεργασίες.
Η κύρια διαφορά του φαρμάκου από άλλα φάρμακα είναι η χαμηλή τοξικότητα. Δεν επηρεάζει τον γαστρικό βλεννογόνο και μπορεί να συνδυαστεί με άλλα φάρμακα (Analgin ή Papaverine).
Το αναλγητικό έχει ιδιότητες:
- παυσίπονα;
- αντιπυρετικό ·
- αντιφλεγμονώδη.
Το φάρμακο συνταγογραφείται με την παρουσία αδύναμων ή μέτριων αισθήσεων πόνου διαφορετικής προέλευσης. Οι ενδείξεις εισόδου είναι:
- αυξημένη θερμοκρασία σώματος (λόγω ιογενών ασθενειών, κρυολογήματος).
- οσφυαλγία ή μυϊκός πόνος (με γρίπη ή ARVI).
Η παρακεταμόλη συνταγογραφείται παρουσία ασθενών ή μέτριων αισθήσεων πόνου διαφορετικής προέλευσης.
Το εργαλείο αποδίδεται και παρουσία τέτοιων παθολογικών καταστάσεων:
Πώς ασπιρίνη
Αυτό είναι ένα ισχυρό αντιφλεγμονώδες φάρμακο του οποίου το δραστικό συστατικό είναι το ακετυλοσαλικυλικό οξύ. Το φάρμακο έχει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:
- αποβάλλει τα συμπτώματα του πόνου.
- ανακουφίζει από οίδημα μετά από τραυματισμούς.
- αφαιρεί πρήξιμο.
- Αντιπυρετικές ιδιότητες. Το φάρμακο, που ενεργεί στο κέντρο της μεταφοράς θερμότητας, οδηγεί στην επέκταση των αιμοφόρων αγγείων, προκαλώντας αυξημένη εφίδρωση, μειωμένη θερμοκρασία.
- Αναισθητικό αποτέλεσμα. Το φάρμακο δρα στους διαμεσολαβητές στον τομέα της φλεγμονής και των νευρώνων του εγκεφάλου και του νωτιαίου μυελού.
- Αντιαιμοπεταλιακή δράση. Το φάρμακο αραιώνει το αίμα, το οποίο εμποδίζει την ανάπτυξη θρόμβων αίματος.
- Αντιφλεγμονώδες αποτέλεσμα. Η διαπερατότητα των αιμοφόρων αγγείων μειώνεται και η σύνθεση των φλεγμονωδών παραγόντων αναστέλλεται.
Τι είναι καλύτερο και ποια είναι η διαφορά μεταξύ παρακεταμόλης και ασπιρίνης
Κατά την επιλογή ενός φαρμάκου, ο ασθενής πρέπει να εστιάσει στη φύση της πάθησης. Για ιικές ασθένειες, είναι καλύτερο να πίνετε Paracetamol, και για τις βακτηριακές διεργασίες συνιστάται να λαμβάνετε Ασπιρίνη.
Η παρακεταμόλη είναι μια καλή επιλογή εάν η θερμοκρασία είναι απαραίτητη για ένα παιδί. Προβλέπεται από 3 μήνες.
Για να εξαλειφθεί ο πονοκέφαλος, είναι προτιμότερο να λαμβάνετε ακετυλοσαλικυλικό οξύ. Το σαλικυλικό σύστημα απορροφάται ταχύτερα στο αίμα και καταπολεμά αποτελεσματικότερα τη θερμότητα και τη θερμότητα.
Η διαφορά των φαρμάκων είναι στις επιπτώσεις τους στο σώμα. Η ασπιρίνη έχει θεραπευτικό αποτέλεσμα στο επίκεντρο της φλεγμονής και η παρακεταμόλη δρα μέσω του κεντρικού νευρικού συστήματος.
Τα αντιφλεγμονώδη αποτελέσματα είναι πιο έντονα στην Ασπιρίνη. Αλλά αν ένα άτομο πάσχει από ασθένειες του στομάχου ή των εντέρων, θα πρέπει να αποφύγετε τη λήψη ακετυλοσαλικυλικού οξέος.
Σε ιικές ασθένειες, είναι καλύτερα να πίνετε παρακεταμόλη.
Η συνδυασμένη επίδραση της παρακεταμόλης και της ασπιρίνης
Η λήψη δύο φαρμάκων ταυτόχρονα δεν είναι μόνο πρακτική, αλλά και επικίνδυνη για την υγεία. Αυξάνει το φορτίο στο ήπαρ και τα νεφρά, και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε δηλητηρίαση.
Και οι δύο ουσίες είναι μέρος της κιτραμόνης, αλλά η συγκέντρωσή τους σε αυτό το φάρμακο είναι μικρότερη. Επομένως, είναι δυνατή η λήψη τους σε μια τέτοια περίπτωση.
Ενδείξεις και αντενδείξεις για ταυτόχρονη χρήση
Η ασπιρίνη είναι ένα φάρμακο που μειώνει τη θερμότητα. Συχνά χρησιμοποιείται στην καρδιολογία, συμπεριλαμβανομένων συνταγογραφείται για ρευματισμούς.
Η παρακεταμόλη είναι ένα ακίνδυνο φάρμακο για την εξάλειψη του πυρετού, του πόνου.
Οι αντενδείξεις για την Ασπιρίνη είναι:
- διαταραχές του στομάχου;
- βρογχικό άσθμα.
- εγκυμοσύνη ·
- περίοδος διατροφής ·
- αλλεργία;
- ηλικία ασθενούς έως 4 ετών.
Η παρακεταμόλη αντενδείκνυται σε νεφρική ή ηπατική ανεπάρκεια.
Ασπιρίνη και Παρακεταμόλη: μπορείτε να πιείτε μαζί
Τι είναι καλύτερο και ποια είναι η διαφορά μεταξύ παρακεταμόλης και ασπιρίνης
Κατά την επιλογή ενός φαρμάκου, ο ασθενής πρέπει να εστιάσει στη φύση της πάθησης. Για ιικές ασθένειες, είναι καλύτερο να πίνετε Paracetamol, και για τις βακτηριακές διεργασίες συνιστάται να λαμβάνετε Ασπιρίνη.
Η παρακεταμόλη είναι μια καλή επιλογή εάν η θερμοκρασία είναι απαραίτητη για ένα παιδί. Προβλέπεται από 3 μήνες.
Για να εξαλειφθεί ο πονοκέφαλος, είναι προτιμότερο να λαμβάνετε ακετυλοσαλικυλικό οξύ. Το σαλικυλικό σύστημα απορροφάται ταχύτερα στο αίμα και καταπολεμά αποτελεσματικότερα τη θερμότητα και τη θερμότητα.
Η διαφορά των φαρμάκων είναι στις επιπτώσεις τους στο σώμα. Η ασπιρίνη έχει θεραπευτικό αποτέλεσμα στο επίκεντρο της φλεγμονής και η παρακεταμόλη δρα μέσω του κεντρικού νευρικού συστήματος.
Τα αντιφλεγμονώδη αποτελέσματα είναι πιο έντονα στην Ασπιρίνη. Αλλά αν ένα άτομο πάσχει από ασθένειες του στομάχου ή των εντέρων, θα πρέπει να αποφύγετε τη λήψη ακετυλοσαλικυλικού οξέος.
Σε ιικές ασθένειες, είναι καλύτερα να πίνετε παρακεταμόλη.
Φαρμακολογικές ιδιότητες φαρμάκων
Η ασπιρίνη ή το ακετυλοσαλικυλικό οξύ είναι ένα φάρμακο με μεγάλο αριθμό φαρμακολογικών ιδιοτήτων, με δυνατότητες εφαρμογής. Τις περισσότερες φορές, λόγω της ικανότητάς του να επηρεάζει το κέντρο θερμορύθμισης στον εγκέφαλο, η ασπιρίνη χρησιμοποιείται για τη μείωση της θερμοκρασίας. Ωστόσο, ενάντια στο ιογενές μόλυνση και την αυξημένη θερμοκρασία του σώματος, η ασπιρίνη μπορεί να έχει σοβαρές παρενέργειες - το σύνδρομο Ray.
Εκτός από τις επιδράσεις στο κέντρο θερμορυθμιστικά, ακετυλοσαλικυλικό οξύ μπορεί να επηρεάσει την ένταση της φλεγμονώδους διαδικασίας, να μειώσει τις εκδηλώσεις της. Ένας από τους πρόσθετους τρόπους χρήσης της ασπιρίνης είναι η χρήση της σαν αντιαιμοπεταλιακός παράγοντας, δηλ. ουσίες που εμποδίζουν την πρόσφυση των αιμοπεταλίων και το σχηματισμό θρόμβων αίματος.
Η παρακεταμόλη είναι τυπικός εκπρόσωπος της ομάδας των μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμάκων. Η κύρια φαρμακολογική επίδραση όταν χρησιμοποιείται είναι η μείωση της θερμοκρασίας του σώματος, λόγω της ικανότητας του φαρμάκου να επηρεάζει το κέντρο θερμορύθμισης του εγκεφάλου, να αλλάζει τη δραστηριότητά του. Παρά τη γενική ομοιότητα στη δράση των ναρκωτικών, η ασπιρίνη και η παρακεταμόλη διαφέρουν μεταξύ τους, γεγονός που αντικατοπτρίζεται στις ενδείξεις, αντενδείξεις για τη χρήση τους.
Χαρακτηριστικά της παρακεταμόλης
Το φάρμακο δεν εφαρμόζεται στα ναρκωτικά αναλγητικά και ως εκ τούτου δεν προκαλεί εθισμό με παρατεταμένη χρήση. Εφαρμόζεται:
- με κρυολογήματα.
- σε υψηλή θερμοκρασία.
- με συμπτώματα νευραλγίας.
Παρακεταμόλη και ασπιρίνη - φάρμακα που μειώνουν τον πυρετό, εξαλείφουν τα συμπτώματα του πόνου, αναστέλλουν τις φλεγμονώδεις διεργασίες.
Η κύρια διαφορά του φαρμάκου από άλλα φάρμακα είναι η χαμηλή τοξικότητα. Δεν επηρεάζει τον γαστρικό βλεννογόνο και μπορεί να συνδυαστεί με άλλα φάρμακα (Analgin ή Papaverine).
Το αναλγητικό έχει ιδιότητες:
- παυσίπονα;
- αντιπυρετικό ·
- αντιφλεγμονώδη.
Το φάρμακο συνταγογραφείται με την παρουσία αδύναμων ή μέτριων αισθήσεων πόνου διαφορετικής προέλευσης. Οι ενδείξεις εισόδου είναι:
- αυξημένη θερμοκρασία σώματος (λόγω ιογενών ασθενειών, κρυολογήματος).
- οσφυαλγία ή μυϊκός πόνος (με γρίπη ή ARVI).
Η παρακεταμόλη συνταγογραφείται παρουσία ασθενών ή μέτριων αισθήσεων πόνου διαφορετικής προέλευσης.
Το εργαλείο αποδίδεται και παρουσία τέτοιων παθολογικών καταστάσεων:
Δράση παρακεταμόλης
Το φάρμακο βασίζεται στο ίδιο συστατικό της παρακεταμόλης. Αυτό είναι το ισχυρότερο εργαλείο που χρησιμοποιείται για τη μείωση του πυρετού και τη μείωση του πόνου κατά τη διάρκεια πυρετού, τραυματισμών και άλλων παθολογικών διεργασιών στο σώμα.
Η παρακεταμόλη είναι ο ισχυρότερος παράγοντας που χρησιμοποιείται για τη μείωση του πυρετού και τη μείωση του πόνου κατά τη διάρκεια του πυρετού, των τραυματισμών και άλλων παθολογικών διεργασιών στο σώμα.
Η παρακεταμόλη κατά τη διάρκεια της απορρόφησης επηρεάζει το κέντρο του εγκεφάλου που είναι υπεύθυνο για την αντίληψη του πόνου. Επιπλέον, τα μόρια του φαρμάκου επηρεάζουν τη σύνθεση των προσταγλανδινών, οι οποίες ευθύνονται για την αύξηση της θερμοκρασίας, λόγω της οποίας το φάρμακο απομακρύνει γρήγορα τον υψηλό πυρετό.
Το φάρμακο δεν θεραπεύει τον πυρετό, το κρύο, τη γρίπη και άλλες μολυσματικές ασθένειες και επίσης δεν έχει αντι-ιική και αντιβακτηριακή δράση, επομένως δεν είναι σκόπιμο να το πάρετε για θεραπεία.
Παρακεταμόλη: απορρόφηση, μεταβολισμός και οξεία τοξικότητα
Παρακεταμόλη σε μια θεραπευτική δόση απορροφάται ταχέως από το γαστρεντερικό σωλήνα μέσα στο αίμα (από 30 λεπτά έως 2 ώρες). Μία μικρή ποσότητα (έως και 5%) αποβάλλεται στα ούρα χωρίς μεταβολή και το υπόλοιπο μεταβολίζεται στο ήπαρ. Όπως και τα περισσότερα άλλα φάρμακα, για σημαντική έκκριση ούρων, η παρακεταμόλη πρέπει να είναι πιο διαλυτή στο νερό. Αυτό επιτυγχάνεται στο ήπαρ με τη σύζευξη παρακεταμόλης με θειικά, γλυκουρονικά, γλυκίνη και φωσφορικά άλατα. Αυτά τα υδατοδιαλυτά συζυγή είναι μη τοξικά. Περίπου το 90% της παραληφθείσας δόσης παρακεταμόλης αφήνει με ασφάλεια τα ούρα.
Περίπου το 5-10% της αποδεκτής δόσης παρακεταμόλης οξειδώνεται στο ήπαρ σε εξαιρετικά δραστικές και τοξικές ελεύθερες ρίζες Ν-ακετυλο-ρ-βενζοκινενοϊμίνη (NAPQI). Όταν λαμβάνεται μια θεραπευτική δόση παρακεταμόλης, το ήπαρ μπορεί να αδρανοποιήσει το δυνητικά επικίνδυνο NAPQI με αντίδραση με γλουταθειόνη, η οποία συντίθεται στο ήπαρ. Το προϊόν της αντίδρασης του NAPQI με γλουταθειόνη είναι μη τοξικό και εκκρίνεται στα ούρα και τη χολή. Ωστόσο, με υπερδοσολογία παρακεταμόλης, η παραγωγή NAPQI αυξάνεται και η ικανότητα του ήπατος να συνθέτει την αδρανοποίηση της γλουταθειόνης είναι περιορισμένη. Το NAPQI συσσωρεύεται στα ηπατοκύτταρα, διακόπτει τις κυτταρικές διεργασίες και προκαλεί κυτταρικό θάνατο (νέκρωση).
Χωρίς κατάλληλη θεραπεία, η νέκρωση γίνεται συχνή, οδηγώντας σε ηπατική ανεπάρκεια. Σε αυτό το στάδιο, η μόνη θεραπεία είναι η μεταμόσχευση ήπατος. Ορισμένα φάρμακα, ιδιαίτερα αντισπασμωδικά, φαινυτοΐνη, καρβαμαζεπίνη, φαινοβαρβιτόνη και αλκοόλη, ενεργοποιούν την παραγωγή ενζύμων υπεύθυνων για τη σύνθεση του NAPQI. Οι ασθενείς που έχουν πάρει αλκοόλ ή αυτά τα φάρμακα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητοι στις τοξικές επιδράσεις της παρακεταμόλης. Οι εξαντλημένοι ασθενείς είναι επίσης πιο ευαίσθητοι στην παρακεταμόλη, καθώς η ποσότητα γλουταθειόνης στο ήπαρ τους μειώνεται.
Σημεία και συμπτώματα οξείας δηλητηρίασης από παρακεταμόλη
Τα πρώιμα συμπτώματα ακόμα και μιας δυνητικά θανατηφόρας υπερδοσολογίας παρακεταμόλης είναι μη ειδικά και λεπτές. Στις πρώτες 12 ώρες, οι μόνες εκδηλώσεις είναι η ναυτία και ο εμετός.
Σημεία εκτεταμένης βλάβης των ηπατικών κυττάρων, συμπεριλαμβανομένου του ίκτερου, ευαισθησίας στην κοιλιά, παρατεταμένης ναυτίας και εμέτου, εμφανίζονται 24 έως 36 ώρες μετά από υπερδοσολογία. Στις πιο σοβαρές περιπτώσεις, η επιδείνωση της ηπατικής λειτουργίας οδηγεί σε οξεία ηπατική ανεπάρκεια σε μερικές ημέρες. Ένα σημάδι αυτού του καθυστερημένου σταδίου είναι η υπνηλία, περνώντας σε κώμα.
Αρχές αντιμετώπισης της υπερδοσολογίας
Εάν η θεραπεία αρχίσει νωρίς (μετά από 12 ώρες), μπορεί κανείς να ελπίζει σε πλήρη ανάκαμψη ακόμη και μετά τη λήψη μίας δυνητικά θανατηφόρου δόσης παρακεταμόλης. Λόγω του υψηλού ποσοστού απορρόφησης του φαρμάκου στο έντερο, οι προσπάθειες που αποσκοπούν στη μείωση του, συμπεριλαμβανομένης της γαστρικής πλύσης και της λήψης ενεργού άνθρακα, είναι αποτελεσματικές μόνο εάν αρχίσουν το αργότερο 1-2 ώρες μετά τη λήψη του φαρμάκου.
Η αποτελεσματικότερη έγκαιρη χορήγηση του αντιδότου Ν-ακετυλοκυστεΐνης (NAC) ενδοφλεβίως. Το σώμα μετατρέπεται σε γλουταθειόνη NAC Α - μιας ουσίας που απαιτείται για την αδρανοποίηση NAPQI, τοξικούς μεταβολίτες της παρακεταμόλης. Η εισαγωγή του NAC αποτρέπει τη βλάβη των ηπατικών κυττάρων, εάν πραγματοποιηθεί το αργότερο 12 ώρες μετά από υπερδοσολογία. Αν και λιγότερο αποτελεσματική, αυτή η θεραπεία μπορεί να έχει επίδραση μετά από 24 ώρες και σε ορισμένες περιπτώσεις ακόμη και 72 ώρες μετά από υπερδοσολογία.
Ασπιρίνη: απορρόφηση, μεταβολισμός και οξεία τοξικότητα
Η απορρόφηση της ασπιρίνης από τον γαστρεντερικό σωλήνα εξαρτάται από την ποσότητα και τη δοσολογική της μορφή. Η κανονική ασπιρίνη (χωρίς εντερικό κέλυφος), που λαμβάνεται σε θεραπευτικές δόσεις, απορροφάται μέσα σε 2 ώρες. Μεγάλες ποσότητες φυσιολογικής ασπιρίνης επιβραδύνουν τη ροή των περιεχομένων του στομάχου στο έντερο, με αποτέλεσμα η απορρόφηση του φαρμάκου να καθυστερεί έως 6 ώρες. επαφή με το όξινο περιβάλλον του στομάχου και αρχίζει να διαλύεται μόνο στο αλκαλικό περιβάλλον του εντέρου, απορροφάται εντελώς μέσα σε 12 ώρες
Μετά την απορρόφηση, η ασπιρίνη υδρολύεται ταχέως σε σαλικυλικό οξύ (σαλικυλικό). Αυτή η ουσία προκαλεί την οξεία τοξικότητα της ασπιρίνης και το θεραπευτικό της αποτέλεσμα. Πριν από την έκκριση με ούρα, μέρος των μορίων σαλικυλικού συζεύγνυται με γλυκίνη ή γλυκουρονικό, αλλά τα ένζυμα που είναι απαραίτητα για αυτές τις αντιδράσεις αποτοξίνωσης είναι γρήγορα κορεσμένα, ακόμη και σε θεραπευτικά επίπεδα σαλικυλικού. Ως αποτέλεσμα, το σαλικυλικό συσσωματώνεται στους ιστούς σε δοσοεξαρτώμενες ποσότητες.
Η αυξημένη συγκέντρωση σαλικυλικού στον ορό διεγείρει το αναπνευστικό κέντρο προκαλώντας υπεραερισμό, ενισχυμένη απομάκρυνση του CO2 και αναπνευστική αλκάλωση (βλ. Κεφάλαιο 6). Το σαλικυλικό σε τοξικές συγκεντρώσεις διαταράσσει τον κυτταρικό μεταβολισμό, προκαλώντας υπερθερμία, εφίδρωση και μη φυσιολογικά υψηλή παραγωγή μεταβολικών οξέων. Αυτά τα οξέα μαζί με το σαλικυλικό, το οποίο είναι το ίδιο οξύ, συσσωρεύονται στο αίμα προκαλώντας μεταβολική οξέωση. Το σαλικυλικό άλας προκαλεί αύξηση της αγγειακής διαπερατότητας του πνεύμονα, προδιαθέτοντας την ανάπτυξη του πνευμονικού οιδήματος, ειδικά στους καπνιστές και τους ηλικιωμένους.
Τέλος, επειδή το σαλικυλικό μπορεί να παρεμποδίσει την κανονική ρύθμιση της συγκέντρωσης γλυκόζης στο αίμα, η υπερβολική δόση ασπιρίνης μπορεί να προκαλέσει υπογλυκαιμία ή να μειώσει το επίπεδο γλυκόζης στον εγκέφαλο παρά το φυσιολογικό επίπεδο γλυκόζης στο αίμα. Η ήπια δηλητηρίαση εμφανίζεται μετά τη λήψη μίας μόνο δόσης περίπου 150 mg ανά 1 kg σωματικού βάρους, σοβαρή - πάνω από 500 mg / kg. Για έναν ενήλικα με μέσο βάρος 70 kg, 20 δισκία των 500 mg ή 30 με 325 mg είναι αρκετά για να πάρουν μια ήπια δηλητηρίαση.
Πώς ασπιρίνη
Αυτό είναι ένα ισχυρό αντιφλεγμονώδες φάρμακο του οποίου το δραστικό συστατικό είναι το ακετυλοσαλικυλικό οξύ. Το φάρμακο έχει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:
- αποβάλλει τα συμπτώματα του πόνου.
- ανακουφίζει από οίδημα μετά από τραυματισμούς.
- αφαιρεί πρήξιμο.
- Αντιπυρετικές ιδιότητες. Το φάρμακο, που ενεργεί στο κέντρο της μεταφοράς θερμότητας, οδηγεί στην επέκταση των αιμοφόρων αγγείων, προκαλώντας αυξημένη εφίδρωση, μειωμένη θερμοκρασία.
- Αναισθητικό αποτέλεσμα. Το φάρμακο δρα στους διαμεσολαβητές στον τομέα της φλεγμονής και των νευρώνων του εγκεφάλου και του νωτιαίου μυελού.
- Αντιαιμοπεταλιακή δράση. Το φάρμακο αραιώνει το αίμα, το οποίο εμποδίζει την ανάπτυξη θρόμβων αίματος.
- Αντιφλεγμονώδες αποτέλεσμα. Η διαπερατότητα των αιμοφόρων αγγείων μειώνεται και η σύνθεση των φλεγμονωδών παραγόντων αναστέλλεται.
Σημάδια οξείας δηλητηρίασης από ασπιρίνη
Η δηλητηρίαση από το σαλικυλικό είναι πολύ πιο εύκολο να αναγνωριστεί στα αρχικά στάδια από ό, τι η δηλητηρίαση από παρακεταμόλη. Η ήπια ή μέτρια δηλητηρίαση συνήθως προκαλεί ναυτία, έμετο και εμβοές με απώλεια ακοής. Σε ασθενείς παρατηρείται συνήθως υπεραερισμός, πυρετός και εφίδρωση. Ένα σημάδι σοβαρής δηλητηρίασης είναι η αφυδάτωση λόγω εμέτου, εφίδρωσης και υπεραερισμού.
Η ανάλυση αερίων αίματος αποκαλύπτει μια ανισορροπία οξέος-βάσης (αλκαλική αναπνοή, μεταβολική οξέωση ή συνδυασμός αυτών). Το χαμηλό pH του αίματος είναι ένα κακό προγνωστικό σημάδι λόγω της υπερβολικής πρόσληψης σαλικυλικού στον ιστό. Η διείσδυση του σαλικυλιτικού στα εγκεφαλικά κύτταρα προκαλεί επιπρόσθετα νευρολογικά συμπτώματα, όπως σύγχυση, παραλήρημα και εξαιρετική διέγερση. Μπορεί να υπάρξει απώλεια συνείδησης, αλλά είναι σπάνια.
Αρχές θεραπείας με υπερδοσολογία με ασπιρίνη
Για τη θεραπεία της υπερδοσολογίας με ασπιρίνη δεν υπάρχει αντίδοτο, όπως συμβαίνει με την παρακεταμόλη. Η θεραπεία βασίζεται σε τρεις βασικές αρχές:
- εμποδίζοντας την περαιτέρω απορρόφηση της ασπιρίνης από τη γαστρεντερική οδό.
- αυξημένη απέκκριση σαλικυλικού στα ούρα.
- τη διόρθωση της αφυδάτωσης και την εξασθένιση της ισορροπίας οξέος-βάσης και ηλεκτρολυτών, καθώς και την υπογλυκαιμία (εάν υπάρχει).
Καθυστέρηση απορρόφηση υψηλών δόσεων ασπιρίνης στο έντερο, ιδιαίτερα μορφές με εντερική επικάλυψη, μπορεί να υπολογίζει στην επιτυχία των πλύση στομάχου και του διορισμού του ενεργοποιημένου άνθρακα σε μεταγενέστερη ημερομηνία ό, τι όταν η παρακεταμόλη υπερδοσολογία, αν και, φυσικά, τόσο πιο γρήγορα άρχισε αυτές τις δραστηριότητες, έτσι ώστε να είναι πιο αποτελεσματική.
Η απέκκριση του σαλικυλιτικού με τα ούρα ενισχύεται εάν είναι αλκαλική και αν η παραγωγή ούρων είναι αυξημένη. Αυτό επιτυγχάνεται με τη συνταγογράφηση μεγάλων ποσοτήτων διττανθρακικού νατρίου. Μια τέτοια θεραπεία έχει ένα επιπλέον πλεονέκτημα, καθώς αλκαλοποιεί το αίμα, εμποδίζοντας τη διείσδυση σαλικυλικού στα κύτταρα. Στις πιο σοβαρές περιπτώσεις, το σαλικυλικό μπορεί να απομακρυνθεί από το αίμα με αιμοκάθαρση ή περιτοναϊκή κάθαρση.
Τα διαλύματα χορηγούνται ενδοφλεβίως για τη διόρθωση του ισοζυγίου υγρών και ηλεκτρολυτών, γλυκόζης μπορεί να προστεθεί, αφού υπάρχουν στοιχεία ότι σε ένα μέτριο βαθμό δηλητηρίασης και σε σοβαρές περιπτώσεις, υπάρχει ένα μειονέκτημα της γλυκόζης στον ιστό του εγκεφάλου, ακόμη και αν το επίπεδο της στο αίμα είναι φυσιολογικό.
Συγκρίνοντας την Ασπιρίνη και την Παρακεταμόλη
Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, τόσο η Παρακεταμόλη όσο και η Ασπιρίνη παρουσιάζουν ισχυρό υποθερμικό αποτέλεσμα, δηλ. συμβάλλουν στη μείωση της θερμοκρασίας του ανθρώπινου σώματος. Ωστόσο, όταν συνταγογραφούνται αυτά τα φάρμακα, αξίζει να θυμόμαστε ότι τα αποτελέσματά τους δεν είναι τα ίδια και τα φάρμακα μπορεί να προκαλέσουν διάφορες παρενέργειες. Επομένως, πριν από το διορισμό τους, είναι απαραίτητο να κατανοήσουμε ακριβώς ποια συμπτώματα ενοχλούν τον ασθενή, αν δεν έχει αντενδείξεις για τη χρήση αυτών των φαρμάκων.
Σύμφωνα με διεθνή έγγραφα για τη φαρμακολογία, η παρακεταμόλη θεωρείται ένα από τα ασφαλέστερα φάρμακα για τη μείωση της θερμοκρασίας του σώματος. Ως εκ τούτου, στις περισσότερες χώρες του κόσμου, το Paracetamol δεν υπόκειται σε συνταγή, δεν απαιτεί τη διαβούλευση με τον θεράποντα ιατρό πριν από το διορισμό.
Ποια είναι η διαφορά μεταξύ της Ασπιρίνης και της Παρακεταμόλης; Πιστεύεται ότι η Ασπιρίνη μειώνει τη θερμοκρασία του σώματος πιο γρήγορα όταν αυξάνεται, αυτή η μείωση παραμένει για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Ωστόσο, η Ασπιρίνη έχει μια παγίδα. Ένας από τους μηχανισμούς δράσης του συνδέεται με την έκθεση σε ηπατοκύτταρα, δηλ. κύτταρα του ήπατος. Είναι δυνατόν να αντικαταστήσετε την Ασπιρίνη με Ibuprofen; Διαβάστε εδώ.
Είναι σημαντικό! Ορισμένες ιικές λοιμώξεις, συμπεριλαμβανομένων των αναπνευστικών, που εκδηλώνονται με SARS, δρουν επίσης σε παρόμοια κύτταρα. Ως αποτέλεσμα, τα ηπατικά κύτταρα παρουσιάζουν αυξημένο άγχος, γεγονός που μπορεί να οδηγήσει σε βλάβη και στην ανάπτυξη του λεγόμενου συνδρόμου Ray με βλάβη στο ήπαρ και τον εγκέφαλο.
Στην περίπτωση αυτή, η θνησιμότητα στην περίπτωση αυτή φτάνει το 90%. Η παρακεταμόλη είναι ασφαλέστερη, ειδικά όταν χρησιμοποιείται σε παιδιά. Ως εκ τούτου, είναι αυτός που συνιστάται σε όλα τα παιδιά, ιδιαίτερα, όταν η θερμοκρασία αυξάνεται σε σχέση με μια αναπνευστική λοίμωξη. Εάν η βακτηριακή φύση της νόσου (πονόλαιμος, πυελονεφρίτιδα κ.λπ.) είναι πέρα από κάθε αμφιβολία, τότε είναι προτιμότερο να επιλέξουμε την Ασπιρίνη.
Στους ανθρώπους, πολύ συχνά τίθεται το ερώτημα: είναι δυνατόν να πίνετε παρακεταμόλη με ασπιρίνη; Αυτός ο συνδυασμός φαρμάκων δεν έχει νόημα, καθώς και τα δύο φάρμακα έχουν παρόμοιο αποτέλεσμα, δεν το ενισχύουν σε σχέση με το άλλο. Από την άποψη αυτή, η ταυτόχρονη χρήση ασπιρίνης και παρακεταμόλης, θα αυξήσει μόνο τον κίνδυνο ανεπιθύμητων ενεργειών.
Θα ήθελα να σημειώσω ότι ο πυρετός, ειδικά στα παιδιά, μπορεί να είναι ένα σήμα της ανάπτυξης μιας σοβαρής, επικίνδυνης ασθένειας, κυρίως μολυσματικής φύσης. Ως εκ τούτου, η καλύτερη λύση σε αυτή την κατάσταση θα ήταν να επικοινωνήσετε με ένα ιατρικό ίδρυμα για ιατρικές συμβουλές. Ο γιατρός θα διεξάγει επαγγελματικά διαγνωστικές δραστηριότητες και, στη βάση τους, θα καθορίσει τη θεραπεία επιλέγοντας ένα συγκεκριμένο φάρμακο.
Ποια είναι η διαφορά
Υπάρχουν μερικές αλλά σημαντικές διαφορές μεταξύ του ASA και της παρακεταμόλης:
- Η παρακεταμόλη είναι ασφαλέστερη για όλες τις ενδείξεις.
- Η ασπιρίνη αφαιρεί τον πυρετό ταχύτερα και διατηρεί το αποτέλεσμα περισσότερο.
- Το ASA χρησιμοποιείται στην καταπολέμηση καρδιαγγειακών παθήσεων (λόγω της ιδιότητος της αρθρίσεως του αίματος).
- Η παρακεταμόλη έχει χαμηλή αντιφλεγμονώδη δράση και δεν εξαλείφει τα συμπτώματα.
- Η ασπιρίνη επηρεάζει αποτελεσματικά για την παραγωγή των προσταγλανδινών (επούλωσης, αντιφλεγμονώδεις παράγοντες) σε όλο το σώμα, και Paracetamol επηρεάζει μόνο τον εγκέφαλο (έτσι ώστε να εξαλείφει πυρετό και τον πόνο, αλλά δεν μειώνει τη φλεγμονή)?
- Το ASK είναι ένα μεγαλύτερο αλλεργιογόνο.
Η συνδυασμένη επίδραση της παρακεταμόλης και της ασπιρίνης
Η λήψη δύο φαρμάκων ταυτόχρονα δεν είναι μόνο πρακτική, αλλά και επικίνδυνη για την υγεία. Αυξάνει το φορτίο στο ήπαρ και τα νεφρά, και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε δηλητηρίαση.
Και οι δύο ουσίες είναι μέρος της κιτραμόνης, αλλά η συγκέντρωσή τους σε αυτό το φάρμακο είναι μικρότερη. Επομένως, είναι δυνατή η λήψη τους σε μια τέτοια περίπτωση.
Μπορώ να πάρω την ασπιρίνη μετά την παρακεταμόλη;
Αυτή η τεχνική είναι δυνατή αν ο ενήλικας δεν πέσει για μεγάλο χρονικό διάστημα. Προκειμένου να αποφευχθεί η υπερδοσολογία, είναι καλύτερο να περιμένετε λίγο χρόνο μετά τη λήψη του πρώτου φαρμάκου.
Ενδείξεις και αντενδείξεις για το διορισμό
Η ασπιρίνη ή το ακετυλοσαλικυλικό οξύ χρησιμοποιείται συχνότερα ως αποτελεσματικό αντιπυρετικό στους ενήλικες. Συχνά συχνά, σε συνδυασμό με analginum. Ωστόσο, η ασπιρίνη χρησιμοποιείται ενεργά στην καρδιολογία, ως αντιαιμοπεταλιακός παράγοντας που εμποδίζει το σχηματισμό θρόμβων αίματος σε αιμοφόρα αγγεία και άλλες ανατομικές δομές. Από την άποψη αυτή, η ασπιρίνη ενδείκνυται σε ασθενείς με στεφανιαία νόσο, ενδοκαρδίτιδα, μετά από αγγειακή προσθετική και ρευματισμούς. Η παρακεταμόλη είναι ένα από τα ασφαλέστερα μέσα για τη μείωση της αυξημένης θερμοκρασίας του σώματος, έτσι ώστε να έχει βρει ευρεία εφαρμογή στην ιατρική.
Οι αντενδείξεις για το διορισμό των Ασπιρίνης και Παρακεταμόλης είναι σχεδόν οι ίδιες. Αυτά τα φάρμακα δεν έχουν εκχωρηθεί σε ασθενείς με ελκώδη αλλοιώσεις της γαστρεντερικής οδού, αιμορραγία στη γαστρεντερική οδό, αυξημένη ευαισθησία στο φάρμακο. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να πει για τις αντενδείξεις της ασπιρίνης σε παιδιά, λόγω του κινδύνου του συνδρόμου του Reye που συνδέονται με την ανάπτυξη της βλάβης του εγκεφάλου και του ήπατος.
Ενδείξεις και αντενδείξεις για ταυτόχρονη χρήση
Η ασπιρίνη είναι ένα φάρμακο που μειώνει τη θερμότητα. Συχνά χρησιμοποιείται στην καρδιολογία, συμπεριλαμβανομένων συνταγογραφείται για ρευματισμούς.
Η παρακεταμόλη είναι ένα ακίνδυνο φάρμακο για την εξάλειψη του πυρετού, του πόνου.
Οι αντενδείξεις για την Ασπιρίνη είναι:
- διαταραχές του στομάχου;
- βρογχικό άσθμα.
- εγκυμοσύνη ·
- περίοδος διατροφής ·
- αλλεργία;
- ηλικία ασθενούς έως 4 ετών.
Η παρακεταμόλη αντενδείκνυται σε νεφρική ή ηπατική ανεπάρκεια.
Πώς να πάρετε το Paracetamol και την Ασπιρίνη
Οποιοδήποτε ιατρικό φάρμακο μπορεί να βλάψει το σώμα. Για λόγους ασφαλείας, δεν χρειάζεται να κάνετε αυτοθεραπεία, αλλά πρέπει να επικοινωνήσετε με έναν ειδικό που θα επιλέξει τις κατάλληλες επιλογές θεραπείας.
Η υπερδοσολογία συχνά οδηγεί σε δυσλειτουργία του σώματος, η οποία εκδηλώνεται με συμπτώματα ήπιας δηλητηρίασης με τη μορφή ναυτίας ή εμέτου.
Με κρύο
Για τη θεραπεία του κρυολογήματος, η καλύτερη επιλογή είναι η Ασπιρίνη. Λόγω των ενεργών συστατικών του, βελτιώνεται η θερμορύθμιση του σώματος. Το φάρμακο καταναλώνεται μετά από γεύμα και η ημερήσια δόση είναι 3 g. Το διάστημα μεταξύ των δόσεων είναι 4 ώρες.
Η παρακεταμόλη μπορεί να ληφθεί έως και 4 g ανά ημέρα. Το διάστημα μεταξύ των δόσεων πρέπει να είναι τουλάχιστον 5 ώρες.
Πονοκέφαλος
Η δοσολογία εξαρτάται από το βαθμό του πόνου. Η ημερήσια δόση δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 3 g.
Τα δισκία παρακεταμόλης μέχρι 500 mg λαμβάνονται 3-4 φορές την ημέρα. Χρησιμοποιείται μετά τα γεύματα.
Η νωθρότητα είναι μια παρενέργεια των ναρκωτικών.
Ασπιρίνη για παιδιά σε θερμοκρασία
Η ασπιρίνη δεν πρέπει να χορηγείται σε παιδιά ηλικίας κάτω των 15 ή 16 ετών είτε σε θερμοκρασία είτε σε οποιοδήποτε άλλο σύμπτωμα. Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ στα παιδιά προκαλεί παρενέργεια - το σύνδρομο Ray. Πρόκειται για σοβαρή βλάβη στον εγκέφαλο και στο ήπαρ. Σπάνια συμβαίνει, αλλά κάθε δεύτερο θύμα πεθαίνει από αυτό. Ο κίνδυνος του συνδρόμου Ray είναι ιδιαίτερα μεγάλος εάν το παιδί προσπαθήσει να αντιμετωπιστεί με ασπιρίνη για ιογενή λοίμωξη. Αλλά σε 90-99% των περιπτώσεων, είναι οι ιοί που προκαλούν κρύο.
Η παρακεταμόλη είναι το φάρμακο επιλογής για παιδιά, όχι ασπιρίνη. Κρατήστε τον στο κιβώτιο πρώτων βοηθειών ακριβώς όπως ένα φυγόκεντρο. Ο χρυσός κανόνας: εάν η παρακεταμόλη δεν μειώσει τη θερμοκρασία, σταματήστε αμέσως την αυτοθεραπεία και συμβουλευτείτε έναν γιατρό. Μην χορηγείτε ασπιρίνη, αναλίνη, ιβουπροφαίνη ή άλλα φάρμακα χωρίς ιατρική συνταγή χωρίς την έγκριση του γιατρού. Σε ενήλικες, οι περιπτώσεις του συνδρόμου Ray δεν έχουν ακόμη περιγραφεί. Αλλά και για αυτούς, η παρακεταμόλη είναι μια ασφαλέστερη θεραπεία για τη θερμοκρασία από την ασπιρίνη.
Εγκυμοσύνη και γαλουχία
Κατά τη διάρκεια της μεταφοράς ενός μωρού και του θηλασμού, δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί ακετυλοσαλικυλικό οξύ μαζί με τη μεθαμεόλη και την παρακεταμόλη.
Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε Ασπιρίνη με Analgin και Παρακεταμόλη.
Προχωρημένη ηλικία
Στο γήρας, μπορείτε να συνδυάσετε φάρμακα για μια εφάπαξ μείωση της θερμοκρασίας σε περίπτωση που δεν υπάρχει χρόνια καρδιακή νόσο. Τη νύχτα για ½ δισκίο.
Στην ηλικία, το Analgin, η Παρακεταμόλη και η Ασπιρίνη μπορούν να χρησιμοποιηθούν μία φορά για τη μείωση της θερμοκρασίας.
Παρενέργειες
Οι παρενέργειες μπορεί να είναι:
- ναυτία;
- υπνηλία;
- αναιμία;
- αλλεργική αντίδραση.
Ασπιρίνη παρενέργειες
Είναι πιθανό η θεραπεία με ασπιρίνη να προκαλέσει καούρα, κοιλιακό άλγος ή ναυτία. Όλες οι άλλες παρενέργειες, οι οποίες παρατίθενται παρακάτω, είναι σπάνιες, εκτός αν ο ασθενής έχει αντενδείξεις για το ακετυλοσαλικυλικό οξύ. Τα δισκία Aspirin Cardio και ορισμένα άλλα φάρμακα επικαλύπτονται με ειδική επικάλυψη που διέρχεται από το στομάχι και διαλύεται μόνο στα έντερα. Αυτό πιστεύεται ότι μειώνει τη συχνότητα εμφάνισης γαστρεντερικών παρενεργειών. Δυστυχώς, η έρευνα δεν επιβεβαιώνει τις αισιόδοξες δηλώσεις των κατασκευαστών φαρμάκων.
Το δημοφιλές φάρμακο Cardiomagnyl περιέχει ασπιρίνη σε κάθε χάπι και επίσης υδροξείδιο του μαγνησίου, το οποίο ενδεχομένως μειώνει την ερεθιστική δράση στον γαστρικό βλεννογόνο. Ωστόσο, καμία ανεξάρτητη μελέτη δεν επιβεβαιώνει την ειδική αποτελεσματικότητα και ασφάλεια του Cardiomagnyl. Σε πολλούς ασθενείς, η ασπιρίνη προκαλεί βλάβη στον γαστρικό βλεννογόνο. Αυτό μπορεί να παρατηρηθεί όταν κάνετε γαστροσκόπηση, ακόμα και αν ο ασθενής δεν διαμαρτύρεται για καούρα ή κοιλιακό άλγος. Πιθανώς τα μοντέρνα ακριβά χάπια προκαλούν παρενέργειες όχι λιγότερο από τα συμβατικά παρασκευάσματα του ακετυλοσαλικυλικού οξέος, αν ληφθούν σε ίσες δόσεις.
Αντενδείξεις για τη χρήση του Analgin με παρακεταμόλη και ασπιρίνη
Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε συνδυασμό φαρμάκων στις ακόλουθες περιπτώσεις:
- ατομική δυσανεξία στα συστατικά μέρη ·
- Διαταραχή του ήπατος.
- νεφρική ανεπάρκεια.
- παθήσεις του γαστρεντερικού σωλήνα, παγκρεατίτιδα, χολοκυστίτιδα,
- βρογχικό άσθμα και ασπιρίνη ·
- σοβαρή καρδιακή ανεπάρκεια.
- ασθένειες του αίματος - αναιμία, λευκοπενία.
Σε περίπτωση παραβίασης του ήπατος δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα συνδυασμό Analgin, Παρακεταμόλη και Ασπιρίνη.
Πριν χρησιμοποιήσετε τα περιγραφόμενα φάρμακα, πρέπει να συμβουλευτείτε έναν ειδικό, επειδή η αυτοθεραπεία μπορεί να είναι επιβλαβής για την υγεία.
Συνδυασμός αναλγηγίνης και ασπιρίνης με άλλα φάρμακα
Είναι αδύνατο να συνδυαστεί η μεταμεζόλη και η ασπιρίνη με άλλους αντιπυρετικούς παράγοντες, απαγορεύεται επίσης η κατανάλωση βιταμίνης C μαζί με αυτά.
Παρενέργειες του Analgin με παρακεταμόλη και ασπιρίνη
Η συνδυασμένη χρήση παρακεταμόλης, ακετυλοσαλικυλικού οξέος και νατριούχου μεταμιζολίου μπορεί να προκαλέσει μια σειρά ανεπιθύμητων ενεργειών:
- αλλεργικές αντιδράσεις που εκδηλώνονται με κνησμό, κνίδωση, φλεγμονή του δέρματος,
- μια επίθεση από βρογχίτιδα, πνευμονικό οίδημα, οίδημα των ιστών της αναπνευστικής οδού.
- η εμφάνιση εσωτερικής αιμορραγίας, η εμφάνιση αιματοειδών,
- μείωση της θερμοκρασίας και κόπωση.
Χρήση ασπιρίνης: Ερωτήσεις και απαντήσεις
Είναι το ίδιο πράγμα η ασπιρίνη και το ακετυλοσαλικυλικό οξύ;
Είναι η ίδια η ασπιρίνη και η analgin;
Όχι, η ασπιρίνη και η αναλγην είναι εντελώς διαφορετικά φάρμακα. Το Analgin βοηθάει στον πόνο και τον πυρετό καλύτερα από την ασπιρίνη, αλλά προκαλεί και πιο σοβαρές παρενέργειες. Η ασπιρίνη δεν είναι πολύ ασφαλής. Οι παρενέργειές του περιγράφονται λεπτομερώς παραπάνω. Αλλά η analgin είναι ακόμα χειρότερη. Είναι δυνατές σοβαρές αλλεργικές αντιδράσεις, πτώση στο επίπεδο αιμοπεταλίων στο αίμα, τοξική νεφρική βλάβη και βρογχόσπασμος. Επομένως, στις δυτικές χώρες, η χρήση διπυρόνης είναι αυστηρά περιορισμένη ή απαγορευμένη.
Πόσο μπορείτε να πάρετε ασπιρίνη;
Για την πρόληψη του εμφράγματος του μυοκαρδίου, του ισχαιμικού αγγειακού εγκεφαλικού επεισοδίου, καθώς και μετά από χειρουργική επέμβαση στην καρδιά, η ασπιρίνη συνταγογραφείται για να λαμβάνεται η ζωή σε χαμηλές δόσεις κάθε μέρα. Πρέπει να ακυρωθεί ή να αντικατασταθεί με άλλο φάρμακο μόνο εάν ο ασθενής έχει σοβαρές παρενέργειες. Από τον πυρετό, τον πονοκέφαλο, το PMS στις γυναίκες και τον πόνο άλλης προέλευσης, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ λαμβάνεται σε υψηλότερες δόσεις από ό, τι για την πρόληψη, αλλά όχι περισσότερο από αρκετές ημέρες στη σειρά.
Εάν η θερμοκρασία του σώματος του ασθενούς δεν εξομαλυνθεί εντός 3 ημερών ή ο πόνος δεν υποχωρήσει εντός μιας εβδομάδας, πρέπει να σταματήσετε την αυτοθεραπεία και να συμβουλευτείτε έναν γιατρό. Μερικοί άνθρωποι παίρνουν πάρα πολύ συχνά ασπιρίνη και άλλα μη συνταγογραφούμενα φάρμακα για πονοκεφάλους. Ανακούφιση του πόνου με τα χάπια μπορεί να είναι όχι περισσότερο από 10 ημέρες το μήνα, και καλύτερα - όχι περισσότερο από 2 ημέρες κάθε εβδομάδα. Εάν καταχραστείτε τα παυσίπονα, θα εντείνουν τον πονοκέφαλο και μην το αφαιρέσετε.
Πρέπει να πάρω μαζί την ασπιρίνη και την analgin σε θερμοκρασία;
Η ασπιρίνη και η αναλγησία από τη θερμοκρασία δεν πρέπει να λαμβάνονται είτε μαζί είτε ξεχωριστά. Στο σπίτι, η παρακεταμόλη είναι καλύτερο για τους ενήλικες και τα παιδιά να πάρουν ως θεραπεία για τη θερμοκρασία. Αν αυτό το φάρμακο δεν μειώσει τη θερμοκρασία - συμβουλευτείτε αμέσως έναν γιατρό και μην προσπαθήσετε να ενισχύσετε το αποτέλεσμα με τη βοήθεια ασπιρίνης, αναλίνης ή κάποιων άλλων χαπιών. Ποιες παρενέργειες μπορεί να προκαλέσουν το ακετυλοσαλικυλικό οξύ και την αναλγησία - που συζητήσαμε παραπάνω. Είναι κακή ιδέα να χρησιμοποιήσετε ένα από αυτά τα φάρμακα ως αυτοθεραπεία για τη θερμοκρασία, ακόμη και για ενήλικες, και ακόμη περισσότερο για τα παιδιά.
Πρέπει να πάρω ακετυλοσαλικυλικό οξύ για προφύλαξη μετά από 50 χρόνια;
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ για την πρόληψη λαμβάνει πολλούς ανθρώπους σε μεσαία και γήρατος ηλικία. Αλλά, κατά κανόνα, είναι καλύτερο να μην το κάνετε αυτό. Για περισσότερες πληροφορίες, διαβάστε το άρθρο "Ασπιρίνη για την πρόληψη της θρόμβωσης", καθώς και "Πρόληψη καρδιακής προσβολής και εγκεφαλικού επεισοδίου". Κάνε ό, τι είναι γραμμένο σε αυτά. Δεν υπάρχουν χάπια θαύματος που θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν έναν υγιεινό τρόπο ζωής στην πρόληψη καρδιαγγειακών παθήσεων. Συνιστάται να το σκεφτείτε νωρίς - μέχρι την ηλικία των 30-35 ετών, προτού αναπτυχθεί η στεφανιαία νόσο.
Μπορώ να πάρω ασπιρίνη για έναν ασθενή με γαστρίτιδα για την πρόληψη καρδιαγγειακών παθήσεων;
Η ασπιρίνη μπορεί να αυξήσει τα προβλήματα στο στομάχι, αλλά να μειώσει τον κίνδυνο άλλης καρδιακής προσβολής. Πώς να κάνετε τη σωστή επιλογή; Διαβάστε το άρθρο "Ασπιρίνη για την πρόληψη της θρόμβωσης, της καρδιακής προσβολής και του εγκεφαλικού επεισοδίου." Εάν έχετε χαμηλό καρδιαγγειακό κίνδυνο, τότε το ακετυλοσαλικυλικό οξύ θα προκαλέσει περισσότερη βλάβη από το καλό. Και αν ο κίνδυνος είναι υψηλός, τότε αποφασίστε με το γιατρό. Η ασπιρίνη συχνά συνταγογραφείται μαζί με φάρμακα που μειώνουν την παραγωγή υδροχλωρικού οξέος. Αυτό παραβιάζει την απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών και των βιταμινών από τα τρόφιμα, αλλά και αυξάνει τον κίνδυνο καρκίνου του στομάχου. Προσπαθήστε να αποκαταστήσετε τη γαστρίτιδα, ώστε να αποφύγετε τη λήψη φαρμάκων "από το στομάχι". Για αυτό πρέπει να αναπτύξετε τη συνήθεια να μάθετε προσεκτικά κάθε κομμάτι φαγητού. Σταματήστε να τρώτε σε μια βιασύνη. Δώστε μεγαλύτερη προσοχή από την καριέρα σας, τα οικονομικά και άλλα θέματα. Πρέπει επίσης να εγκαταλείψετε την κατανάλωση εκλεπτυσμένων υδατανθράκων. Και ελέγξτε το Helicobacter Pylori.
Εάν η ασπιρίνη δεν είναι κατάλληλη λόγω προβλημάτων στον γαστρεντερικό σωλήνα, πώς μπορεί να αντικατασταθεί για την πρόληψη καρδιαγγειακών παθήσεων;
Συχνά, η ασπιρίνη αντικαθίσταται από φάρμακα των οποίων το δραστικό συστατικό είναι κλοπιδογρέλη - Plavix, Zilt, Lopirel, Plagril και άλλα. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με την έγκριση του γιατρού, αλλά όχι με δική του πρωτοβουλία. Η κλοπιδογρέλη είναι πιο σοβαρό φάρμακο από την ασπιρίνη. Δεν είναι απολύτως κατάλληλο για αυτοθεραπεία.
Πώς και για ποια είναι η λήψη ασπιρίνης για καρδιακή προσβολή;
Ένας ασθενής με τον οποίο αυτός ή άλλοι υποψιάζονται καρδιακή προσβολή θα πρέπει αμέσως να μασήσει και να καταπιεί ασπιρίνη σε δόση 160-325 mg. Αυτό πρέπει να γίνει πριν από την άφιξη του ασθενοφόρου. Πιστεύεται ότι η επείγουσα χρήση ακετυλοσαλικυλικού οξέος με καρδιακή προσβολή 2 φορές αυξάνει τις πιθανότητες του ασθενούς για ευτυχισμένο αποτέλεσμα. Διαβάστε το άρθρο "Έμφραγμα του μυοκαρδίου: πρώτη βοήθεια". Εκεί θα βρείτε επίσης μια σύνδεση με το υλικό σχετικά με τη διάγνωση του εμφράγματος. Κατανοήστε πώς μπορείτε να διακρίνετε μια καρδιακή προσβολή από μια επίθεση της στηθάγχης. Καλέστε ένα ασθενοφόρο, μην είστε ανόητοι.
Αυτή η θεραπεία για τον καρκίνο;
Εκατοντάδες άρθρα έχουν δημοσιευθεί ότι η ασπιρίνη βοηθά στην πρόληψη του εμφράγματος του μυοκαρδίου και του ισχαιμικού αγγειακού εγκεφαλικού επεισοδίου. Στη δεκαετία του 2000, μερικές από αυτές ανέφεραν ότι το ακετυλοσαλικυλικό οξύ, όταν λαμβάνεται καθημερινά σε χαμηλές δόσεις, μειώνει επίσης τον κίνδυνο ορισμένων μορφών καρκίνου. Αλλά αυτό το θέμα δεν έχει αναπτυχθεί περαιτέρω. Μην πάρετε την ασπιρίνη ως θεραπεία καρκίνου.
Είναι δυνατόν να πίνετε ασπιρίνη όχι με νερό, αλλά με γάλα;
Πολλοί ασθενείς πιστεύουν ότι η κατανάλωση ασπιρίνης είναι καλύτερη όχι με νερό, αλλά με γάλα. Αλλά είναι αλήθεια; Δεν διεξήχθη ιατρική έρευνα για να δοθεί ακριβής απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Δεν είναι γνωστό πόσο γάλα προστατεύει τον γαστρικό βλεννογόνο από ερεθισμό με ασπιρίνη, είτε εμποδίζει την απορρόφηση της δραστικής ουσίας. Είναι απίθανο η χρήση γάλακτος να σας βοηθήσει να προστατεύσετε από τις παρενέργειες της ασπιρίνης που σχετίζεται με το γαστρεντερικό σωλήνα.
Μήπως η ασπιρίνη για την πρόληψη καρδιακής προσβολής και εγκεφαλικού επεισοδίου για ασθενείς με υπέρταση;
Κατά κανόνα, οι ασθενείς με υπέρταση δεν πρέπει να λαμβάνουν ασπιρίνη για την πρόληψη καρδιακής προσβολής και εγκεφαλικού επεισοδίου.
Εάν υπάρχουν εκδηλώσεις αθηροσκλήρωσης - ισχαιμικής καρδιοπάθειας, διαλείπουσα χωλότητα, βλάβη στην καρωτιδική αρτηρία - αποφασίστε μαζί με το γιατρό σας. Λάβετε υπόψη ότι σε ασθενείς με υπέρταση που δεν μπορούν να ελέγξουν την αρτηριακή τους πίεση, η συνταγογράφηση ασπιρίνης αυξάνει τον κίνδυνο αιμορραγικού εγκεφαλικού επεισοδίου. Επίσης, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ αλληλεπιδρά δυσμενώς με πολλά φάρμακα για υπέρταση. Για περισσότερες πληροφορίες, συζητήστε με το γιατρό σας τα φάρμακα που παίρνετε.
Γνώμη των γιατρών
Οι γιατροί πιστεύουν ότι αυτά τα φάρμακα πρέπει να αντιμετωπίζονται με σύνεση. Είναι καλύτερα να τα παίρνετε σύμφωνα με τις συστάσεις των ειδικών που θα συνταγογραφήσουν τη σωστή δοσολογία και θεραπευτική αγωγή για τον ασθενή.
Κριτικές ασθενών
Kira, 34 ετών, Ozersk
Η γιαγιά μου πήρε αυτά τα φάρμακα και εμπιστεύομαι μόνο αποδεδειγμένα φάρμακα. Επομένως, δεν φοβάμαι και συχνά τα χρησιμοποιούν με ARVI. Το κυριότερο είναι να μην ασχοληθούμε.
Σεργκέι, 41, Verkhneuralsk
Αποδεχτείτε την παρακεταμόλη όταν εμφανιστεί κλοπή. Ένας εξαιρετικός φονιάς πόνου. Και με ένα κρύο βοηθάει.
Varvara, 40 χρονών, Aknajinsk
Να φοράτε πάντοτε ασπιρίνη. Ειδικά αποδεδειγμένη αναβράζουσα λύση για πονόδοντο ή πόνο στην κοιλιά.